تبلیغات
صفوف آهنین - مرصوص - در جشنواره فیلم فجر چه گذشت ؟

 
 
جشنواره فیلم فجر
مرصوص - دیده بان : جشنواره فیلم فجر امسال در مواردی خاص ویژگی های منحصر به فردی داشت به طوری که فیلم های نه چندان مطرحی که به نظر می رسد حتی جای پرداختن هم ندارد، پشتیبان های مالی جال توجهی داشت.
تهییه کنندگی و پشتیبانی مالی فیلم خیابان های آرام به کارگردانی کمال تبریزی و نیز فیلم گزارش یک جشن ساخته ابراهیم حاتمی کیا و همچنین آسمان محبوب آنجایی جالب می شود که هر سه فیلم سوگیری به نفع جریان خاص و ضد مردمی داشته است.

گفته می شود 3میلیون دلار معادل مبلغی حدود 3میلیارد تومان هزینه فیلم "خیابان های آرام" کمال تبریزی را شهرداری بر عهده داشته است.

همچنین شنیده شده 500میلیون از سوی مدیرعاملی بنیاد سینمایی فارابی توسط احمد میراعلایی و 200میلیون از سوی بذرپاش مدیر وقت سازمان ملی جوانان به این فیلم کمک مالی شده است.

جالب تر از همه اینکه تهیه کنندگی آسمان محبوب مهرجویی نیز بر عهده سیما فیلم بوده است.

با این وجود این سوال مطرح است که چگونه هزینه فحش خوری نظام را خود نظام می پردازد و به سازندگان فیلم های موهن جایزه هم می دهد؟!

فیلم خیابانهای آرام به کارگردانی کمال تبریزی که در جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد، داستان خبرنگاری (نیکی کریمی) است که در یک روز کاری خود با حوادثی در سطح شهر روبه رو می‌شود.

ابصار درباره این فیلم و تهیه کنندگی موسسه وابسته به شهرداری می نویسد، فیلمبرداری این فیلم که به شکل کامل در کشور ارمنستان انجام شده است، علیرغم انکار تهیه کننده این فیلم که معتقد است فیلم نامه «خیابانهای آرام» به هیچ وجه سیاسی نیست بلکه اجتماعی است، کاملا سیاسی است و به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری می‌پردازد و نکته تاسف برانگیز در این فیلم، حمایت کامل این اثر «کمال تبریزی» از فتنه گران و اغتشاشگرانی است که به خیابان‌ها آمده‌اند.

در این فیلم به صراحت نشان داده می‌شود که افرادی که به خیابان‌ها آمده و شهر را به آتش کشیدند و مردم را کشته و زخمی کردند، توسط عواملی از سوی نظام تحریک شده بودند تا از این طریق نظام حفظ شود.

فیلم نامه این اثر سینمایی توسط «کامبوزیا پرتویی» نوشته شده است، پرتویی در انتخابات ریاست جمهوری دهم با حضور در می‌تینگ مختلط ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در سالن دوازده هزار نفری آزادی به تمسخر دولت پرداخت و القاب زشتی را به شخص رئیس جمهور کشورمان نسبت داد.

تهیه کنندگی این اثر سینمایی که در ۲۸ امین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد برعهده سید محمود رضوی بود، رضوی مدیرعامل موسسه‌ای با نام «موسسه فرهنگی هنری سیمای مهر» بوده است، که در واقع این فیلم سینمایی محصول همین موسسه است و با سرمایه این موسسه به بهره برداری رسیده است.

این موسسه که با نام کامل «موسسه فرهنگی هنری سیمای مهر هستی» به ثبت رسیده است، از جمله موسسات جزء تیم تبلیغاتی شهردار تهران است که افرادی همچون محمدهادی ایازی معاون اجتماعی فرهنگی شهردار تهران و الیاس قالیباف از مسئولین «خانه شهریاران جوان» وابسته به شهرداری تهران از اعضای هئیت مدیره این موسسه می‌باشند.

بسیاری از رسانه‌های منتسب به شهردار تهران از این موسسه تامین مالی می‌شوند، از جمله روزنامه تهران امروز که به صورت غیرقانونی از سازمان تبلیغات اسلامی به این موسسه انتقال داده شد نیز تحت مدیریت همین موسسه فعالیت می‌کند.

متاسفانه فیلم خیابانهای آرام که به دلیل فضای سیاسی تندی که دارد در کشور ارمنستان ساخته شده است، سراسر توهین به نظام جمهوری اسلامی و تطهیر فتنه گران است که با بن مایه‌های مظلومیت نمایی برای اغتشاشگران خیابانی، مسئولیت این حوادث را به گردن نظام انداخته و اینگونه به مخاطب القا می‌کند که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، حکومتی با فضای سیاسی بسته است که همه چیز در آن به صورت فرمایشی انجام می‌گیرد.

همچنین فیلم "گزارش یک جشن" حاتمی کیا که مورد تعجب منتقدان و در رویه ای کاملا مخالف آرمان های آژانس شیشه ای حاتمی کیا ساخته شده است نیز از سوی بنیاد فارابی و سازمان ملی جوانان تامین مالی شده است.

مدل فعالیت رسانه ای جنگ نرم به گونه ای شده که در هر لحظه شکل آن تغییر  می کند؛ فیلم های ارائه شده به جشنواره فجر امسال طوری بود که هرچند ممکن بود مخاطب مذهبی هم از فیلم رضایت داشته باشد اما اینگونه فیلم ها در لایه ای ساختاری ضربات خود را وارد ساخت.

منبع : ius


ادامه مطلب

Share طبقه بندی: اخبار، 
برچسب ها: جشنواره فیلم فجر، کمال تبریزی، خیابان های آرام، گزارش یک جشن، ابراهیم حاتمی کیا، مدیرعاملی بنیاد سینمایی فارابی، احمد میراعلایی، بذرپاش، آسمان محبوب، مهرجویی، فحش خوری نظام، نیکی کریمی، کامبوزیا پرتویی، میرحسین موسوی، سید محمود رضوی، موسسه فرهنگی هنری سیمای مهر هستی، محمدهادی ایازی، خانه شهریاران جوان،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 2 اسفند 1389 توسط دیده بان
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : | :