تبلیغات
صفوف آهنین - مرصوص - استادی که استادی را فراموش کرد . . .

 
 
محمد رضا شجریان
مرصوص - دیده بان : آلوده شدن بی‌دلیل شجریان به بازی‌های سیاسی باعث شد تنها درصد کمی از رفقای همجنس‌اش باشند که به هنگام حضور وی در کنسرت همایون خرم از وی استقبال کنند.
اگر بخواهیم کارنامه هنری محمدرضا شجریان طی ده سال اخیر را مرور کنیم می‌بینیم این خواننده موسیقی سنتی طی سال‌های اخیر سیر نزولی نسبی را تجربه کرده است و اصلی‌ترین دلیل این نزول هم اصرار بیش از حد این خواننده بر سبک و سیاق قدیمی ارائه آثار خویش است.

به هر حال مخاطبی که تنها با یک کلیک می‌تواند جدیدترین آهنگ‌های روز را دانلود کرده و بهترین‌ها را در آرشیو خود ذخیره کند، حوصله شنیدن موسیقی‌های تکراری که حتی به لحاظ تنظیم آهنگ هم هیچ تفاوتی با همتایان دهه چهلی خود ندارند را نداشته و دقیقا به همین دلیل است که جز معدودی از طرفداران همیشگی شجریان، همواره حتی از بی‌کیفیت‌ترین آثار او هم استقبال می‌کنند، این خواننده موسیقی سنتی هیچ گاه نتوانسته طی سال های اخیر بر گستره مخاطبان خود بیفزاید.

اما شجریان به جای آن که بکوشد با دخالت دادن نظرات مخاطبان جوانتر و البته منتقدانش راهکاری برای رهایی از تکرار بیابد، روش‌هایی مثل اختراع سازهای جدید و اظهارنظر در حوزه‌هایی که هیچ تخصصی در آنها ندارد را به عنوان راهی برای مطرح کردن مجدد خویش انتخاب کرده است.

موضع‌گیری‌های نادرست این استاد موسیقی سنتی در دوران بعد از انتخابات ریاست جمهوری 88 و حمایت غلط از جریان فتنه از جمله فعالیت‌هایی بوده که شجریان برای خارج کردن انزوایی که گریبان هنرش را گرفته بدان متوسل شده اما وجه اسفناک ماجرا زمانی رقم می‌خورد که بدانیم حتی رسانه‌های بیگانه که زمانی با جوسازی‌های رسانه‌ای درباره اظهارات شجریان، راهی می‌جستند برای واقع‌گرایانه نشان دادن ایده‌های دروغین خویش نیز طی ماه‌های اخیر حتی حال استادشان را هم نمی‌پرسند تا این استاد مجبور شود برای مطرح کردن دوباره خویش به همراه همپالکی‌هایش سری به کنسرت‌های موسیقی سنتی زده و از برنامه‌هایی که دیگران برگزار می‌کنند به نفع خود استفاده کند.

در تازه‌ترین مورد از این دست شجریان به تازگی در کنسرت همایون خرم حاضر شده و در ردیف وی.آی.پی نشست تا بگوید همچنان صدرنشین مجالس موسیقی است اما بدبختانه رفتارهای غلط و آلوده شدن بی‌دلیل شجریان به بازی‌های سیاسی باعث شد تنها درصد کمی از رفقای همجنس‌اش باشند که به هنگام حضور وی در این کنسرت به احترامش از جای برخیزند و بقیه حاضران کنسرت که درصد زیادی از آنها هم جوان‌ها بودند، هیچ استقبال شایان توجهی از وی به عمل نیاوردند.

بله، این عاقبت به ظاهر هنرمندانی است که به جای قرارگیری در کنار مردم در برابر آنها قرار می‌گیرند!


منبع : شبکه ایران


ادامه مطلب

Share طبقه بندی: اخبار،  مقالات، 
برچسب ها: شجریان، کنسرت همایون خرم، محمدرضا شجریان، شبکه ایران، استاد فرزانه موسیقی سنتی چه به روز خود آورد؟!، استقبال سرد از شجریان درکنسرت همایون‌خرم؛،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 اسفند 1389 توسط دیده بان
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : | :