تبلیغات
صفوف آهنین - مرصوص - با فاصله انداختن بین سپاه و مردم می‌توان به موفقیت در قبال ایران امیدوار بود

 
 
سپاه پاسداران
مرصوص - دیده بان : در هم شكستن سپاه پاسداران آسان نخواهد بود، اگر آمریكا بتواند از طریق فشار‌های دیپلماتیك و تحریم‌ها میان سپاه پاسداران و مردم فاصله بیاندازد، می‌توان به موفقیت امیدوار بود.
مایكل روبین محقق اندیشكده آمریكن اینترپرایز طی مقاله‌ای به بررسی درس‌های تحولات خاورمیانه در برخورد با ایران پرداخته است.
در این مقاله آمده است: یك روز پس از آنكه حسنی مبارك، از ریاست جمهوری مصر كنار رفت، جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریكا اعلام كرد: "به دوستان ایرانی خود توصیه می‌كنم كه اجازه دهید مردم راهپیمایی كنند. اجازه دهید مردم سخن بگویند. مردم را آزاد بگذارید. "
رابرت گیبز، سخنگوی كاخ سفید در آخرین كنفرانس خبری خود سخنان بایدن را تكرار كرد: "دولت ایران باید به مردم ایران اجازه دهد از حقوق خود مبنی بر تجمع صلح آمیز و اعلام خواسته‌های خود، بهرمند شوند. " همزمان رئیس جمهور اوباما نیز به رژیم‌های منطقه هشدار داد كه "نمی‌توانند از طریق زور و اجبار، بر مسند قدرت باقی بمانند. "

*آمریكا در مقابل اعتراضات رنگ عوض می كند

این اظهارات دقیقاً در مقابل موضعی قرار می‌گیرد كه در آغاز ناآرامی‌های مصر اتخاذ كرده بودند. در آن زمان بایدن در یك كنفرانس خبری، دیكتاتور بودن مبارك را انكار كرد و گیبز نیز اعلام كرد "ما نمی‌توانیم تعیین كنیم كه چه زمان دولت مصر به شكایات و نارضایتی‌های مردم پاسخ خواهد گفت. "
رویكرد جدید دولت اوباما در قبال ایران نیز دقیقاً در مقابل موضعی قرار می‌گیرد كه پیش از این نسبت به تظاهرات كنندگان اتخاذ كرده بود. در سال 2009، ترس از اینكه حمایت بیش از حد از تظاهرات كنندگان سبب آن شود كه دسترسی دیپلماتیك آمریكا به دولت ایران از میان رود، اویاما در تشویق جنبش سبز با تأمل و تعلل گام بر می‌داشت. حتی زمانی كه تظاهرات كنندگان در تهران شعار می‌دادند "اوباما، تو یا با مایی یا علیه ما "، او كنار ایستاد.
با این حال، باید گفت كه سخنرانی صرف سبب نمی‌شود كه آزادی مردم ایران محقق شود.

*جنگ مخفی ایران و آمریكا

در سراسر خاورمیانه، ایران و آمریكا در جبهه‌های جناح سوم، همواره درگیر جنگ بوده‌اند تا از این طریق نفوذ خود را گسترش دهند. اندكی پس از آنكه اوباما از دولت ایران خواست كه مشت گره كرده خود را باز كند، معاون فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اعلام كرد كه نفوذ آمریكا نه تنها در افغانستان و عراق رو به كاهش است، بلكه در لبنان و غزه نیز رو به زوال می‌رود. یك هفته پیش از كناره گیری مبارك، رهبر ایران در خطابه رسمی اعلام كرد كه "حوادث مصر و تونس و برخی دیگر از كشور‌ها، معنا و مفهوم خاصی برای مردم ایران دارد. ما همیشه از این امر آگاه بودیم كه انقلاب ما سبب بیداری اسلامی خواهد شد. "
یك هفته بعد، رئیس جمهور محمود احمدی نژاد در تجمع مردم تهران خطاب به مردم مصر گفت: "این حق شماست كه آزاد باشید. حاكمیت مردمی نیز از آن شماست. این حق شماست كه نوع و شخص حاكم خود را انتخاب كنید. حكومت حق شماست. "

*هدف ایجاد فاصله بین مردم و سپاه پاسداران

شفافیت اخلاقی ـ عنصر اصلی سیاست خارجی "نومحافظه كاران " ـ باید به عنصر اصلی رئالیسم جدید آمریكا تبدیل شود. اصلاً مهم نیست كه اوباما در مورد دست یافتن به رهبری ایران تا چه حد صادق بوده است، مهم این است كه باید درك كند كه ایجاد روابط حسنه غیر ممكن است:رهبر ایران معتقد است كه دولت وی درگیر جنگی همه جانبه علیه آمریكا است. در مقابل اینچنین پس زمینه‌ای، سكوت هرگز یك امر اخلاقی نیست. دسترسی مستقیم به مردم ایران ـ و تشویق شور و شوق آنها برای دست یافتن به آزادی ـ نه تنها امری اخلاقی است، بلكه امنیت ملی آمریكا را تقویت می‌كند.
همچنان باید تأكید كنم كه سخنرانی صرف، آزادی را برای مردم ایران به ارمغان نمی‌آورد. مصر از طریق استخدام افراد،‌ نیروی ارتش خود را تأمین می‌كند. تظاهرات كنندگان میدان التحریر برای ارتش مصر هلهله می‌كردند، چرا كه این سربازان از جنس همان مردم بودند. در هم شكست سپاه پاسداران انقلاب آسان نخواهد بود. اگر آمریكا بتواند از طریق فشار‌های دیپلماتیك و تحریم‌ها میان سپاه پاسداران و مردم فاصله بیاندازد، می‌توان به موفقیت امیدوار بود.

منبع : فارس


ادامه مطلب

Share طبقه بندی: اخبار، 
برچسب ها: با فاصله انداختن بین سپاه و مردم می‌توان به موفقیت در قبال ایران امیدوار بود، هم شكستن سپاه پاسداران، مایكل روبین، آمریكن اینترپرایز، حسنی مبارك، جو بایدن، رابرت گیبز،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 اسفند 1389 توسط دیده بان
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : | :