تبلیغات
صفوف آهنین - مرصوص - بررسی مباهله از نگاهی متفاوت

 
 
http://d.yimg.com/gg/u/39ad7b60cd1aeca10fb720ec164ca5b2a3882c42.jpeg
دیده بان - مرصوص : محل قرار؛ خارج شهر مدینه است؛ شن‌زاری خشك و عطشناك، اسقف نجرانی با شصت نفر از بزرگان هم‌كیش خود منتظر مرد عرب است، قرار گذاشته‌اند تا خدا را به داوری بخوانند، البته به پیشنهاد مرد عرب.
داستانش كمی طولانی است، بحث دینی بود و در آخر هم مسیحیان اعلام كردند متقاعد نشدند. مرد عرب هم با فرمان الهی به آنان پیشنهاد داد من و شما زن و فرزند و خویشان خود را به مقابله بیاوریم و همدیگر را نفرین كنیم تا هركه دروغگو است، مشمول عذاب الهی شود.

در روز موعود، مسیحیان از وجود خانواده و عزیزان همراه مرد عرب می‌ترسند. می‌هراسند؛ چون دروغگوست و كسی كه به حرف و قول‌ش ایمان ندارد، بهترین كسان و خانواده خود را به خطر نمی‌اندازد. اسقف مسیحی هراسناك و از ترس عذاب و نفرین اعلام شكست می‌كند و داستان مباهله در تاریخ شكل می‌گیرد.

هرچند داستان آموزه‌ای دینی به نظر برسد، دوست دارم از زاویه‌ای اجتماعی به آن نگاهی بیندازم، نكته‌ای باریك در رفتار پیامبر اسلام می‌درخشد، نكته‌ای اجتماعی و درسی اخلاقی.

پیامبر برای این جنگ مذهبی دست به دامن بهترین و مومن‌ترین یارانش نمی‌شود، یارانی كه ایمان و اعتقادشان مانند سلمان و ابوذر و شك‌برانگیز نیست. پیامبر دست به دامن اركانی كامل و زیبا به نام خانواده می‌شود. مهمترین ركن مذهبی و اجتماعی از نظر اسلام.

از نظر تاریخ تقویمی اسلام، روز مباهله شایستگی نام‌گذاری به روز خانواده را دارد. روزی كه پیامبر با تكیه بر خانواده نشان داد، زن و شوهر وفادار به هم و با ایمان، فرزندانی تربیت‌یافته در چارچوب دستورات اسلامی و قوانین و مصلحت‌های اجتماعی تشكیل یكی از مستحكم‌ترین بنیان‌های هستی را می‌نهند كه با تكیه بر آنها می‌توان به مقابله با آسیب‌ها و سختی‌های اجتماعی و فكری فرهنگی و پلیدی‌های پیش روی جامعه انسانی و ایمانی شتافت.

درس بزرگ محمد (ص) تأكید بر تقدس و استحكام بنیان خانواده است؛ مبنایی كردن بنیان خانواده در نگاه و منظر اسلام و تاریخ.

آموزه ١٤٠٠ سال قبل اسلام و تأكید فراوانش بر خانواده، امروز توسط دانشمندان جامعه‌شناسی و علوم اجتماعی به‌عنوان بنیان ابتدایی و اصلی رشد و پرورش انسان‌ها  و اجتماعی شدن  و… مورد مطالعه و تاكید فراوان است. این دستورات مبنایی البته به صورتی بسیار جزیی و ریز توسط امامان (ع) تببین و نهادینه می‌شوند.

آیات و احادیث فراوان و مكرر از پیامبر اكرم و ائمه در توصیف رفتار و مسولیت زن و شوهر به همدیگر، حسن خلق و رفتار زوجین در محیط خانه و خانواده، كمك و مشاركت در كارها، وظایف و حق مسولیت پدر یا مادر بر فرزندان در تأمین معاش تا تعلیم و تربیت و آموزه‌های اخلاقی و دینی و صدها نكته دیگر در این دستورات، به خودی خود نقش بسیار مهم و بی‌بدیل خانواده و جایگاه رفیع آن در قله سعادت و خوشبختی به نمایش میگذارد.

خانواده؛ ركن مورد غفلت در زندگی اومانیستی و فرد گرای امروز؛ همانقدر كه در به قله رساندن اجتماع نقش دارد، در سقوط و اضمحلال آن نیز مقصر می‌تواند باشد.

به گمانم در تبلیغات و آگاهی‌دهی و روشن‌گری امروزه جهت استیفای حقوق زنان و دختران گاهی به این حقایق كه این حق و حقوق باید در جهت تقویت و تحكیم خانواده صورت بگیرد یا حقوق فرزندان و تأمین امنیت روانی خانواده به دوش زنان است، بی‌توجهی زیادی صورت می‌پذیرد و گاهی این برابری‌طلبی ها نه تنها شرعی هم نیست، بلكه باعث ضربه به بنیان و اساس خانواده نیز می‌شود.

ازین‌رو توجه به روش‌های تبلیغی و مطالب منتشره در نشریات و مجلات دخترانه و زنانه بدون در نظر گرفتن خانواده  و نقش زن در تحكیم و یا تزلزل آن، امری  ناصواب است كه توجه و هشیاری اهل فرهنگ را می‌طلبد.
ادامه مطلب

Share طبقه بندی: مقالات، 
برچسب ها: بررسی مباهله از نگاهی متفاوت، مباهله؛ خانواده و نبرد فرهنگی، مباهله، مسیحیان، تقابل اسلام و مسیحیت، پیامبر اكرم، محمد دهقانی،  
دنبالک ها: لیك مطلب در چارقد،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 آبان 1390 توسط دیده بان
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : | :