تبلیغات
صفوف آهنین - مرصوص - عرف دیپلماتیک ، از آکادمی تا واقعیت

 
 
عرف دیپلماتیک
دیده بان - مرصوص : عرف دیپلماتیک کلمه ای هست که غربی ها ، یعنی همان اروپایی ها و بخصوص آمریکا در جریان جنگ سرد ، تدوین کرده و به آن دامن زدند .
برای آنکه در مورد عرف دیپلماتیک بخواهد مطالب جامع و کاملی بدانید ، نیاز نیست که کتاب های آکادمیک و اساتید دانشگاهی مراجعه کنید . حتی نیاز نیست که به وزارت خارجه بروید . تنها کافیست در تاریخ به دنبال کاربرد عرف دیپلماتیک بروید .

به شما پیشنهاد می کنم به این کتاب ها نگاهی باندازید .
کتاب جاسوسان زبردست . نوشته گیدو کنوب . نشر البرز .
این کتاب داستان شش جاسوس دو جانبه است که در زمان جنگ سرد یا برای شوری کار می کردند یا برای آمریکا و یا برای هر دو ! نقطه مشترک همه این جاسوسان استفاده کامل و تام از ساختمان سفارت خانه کشورشان و استفاده از هویت دیپلماتیک است . جاسوسانی مانند اولگ آناتولیویچ گوردیوسکی ، کلاوس فوکس ، جورج بلیک ، گونترگیوم ، جان واکر و پتر فیشر .
اگر کسی می خواهد در مورد عرف دیپلماتیک و کاربردهایش اطلاعات تکمیلی پیدا کند می تواند به این کتاب هم مراجعه کند .
کتاب جاسوسی برای تمام فصول ، زندگی من در سیا . نوشته دوان . آر کلاریج . انتشارات اطلاعات .
این کتاب در مورد خاطرات یکی از ماموران سازمان سیا نوشته شده است که از ماموریت ها خود در کشورهای مختلف صحبت می کند . در این کتاب نیز می توانید از کاربرد عرف دیپلماتیک ! و سفارت خانه های کشورهای مختلف اطلاعات کامل و کاربردی کسب نمائید .
از این دست کتاب ها در کتابفروشی ها زیاد پیدا می شود و برای اینکه در مورد کاربرد عرف دیپلماتیک بیشتر بدانید نیاز نیست به دنبال کتابی باشید که عرف دیپلماتیک را توضیح دهد . توضیحاتی که در مورد عرف دیپلماتیک نوشته شده ، مطالبی هستند که جهان سوم و یا به عبارتی همه کشورهای دنیا منهای آمریکا و انگلیس باید به آن احترام بگذارند ، زیرا منافع این دو کشور در پایبندی کشورها در به این عرف است .
با این وصف بهتر می توان در مورد حوادثی چون ماجرای مک فارلین که پس از تسخیر سفارت آمریکا در ایران رخ داد و خروج و بازگشت سفرای کشورهای اروپایی پس از حادثه میکونوس نتیجه گیری کرد .
تسخیر سفارت بریتانیای صغیر ، انصافاٌ حرکتی درست و به موقع بود . زیرا هم مصوبه قانونی داشت و این که لانه روباه پیر که از مدت ها پیش کارهای زیادی بر خلاف عرف دیپلماتیک انجام داده بود و حتی در فتنه 88 نیز نقش مستقیم بازی می کرد ، در ایام اخیر نیز فعالیت های ضد ایرانی زیادی را رهبری می کرد .
مردم مسلمان ایران مدت زیادی بود که وجود این لانه را تحمل کرده بودند و بالاخره باید روزی این سفارت خانه به دست مردم تعطیل می شد .
پی نوشت :
-    اخیرا ، یعنی در چند روز گذشته ، که ایران و بریتانیا می توانند روابط خود را در سطح کاردار آغاز کنند .
-    وقتی وزیر امورخارجه ایران ، در یک ماموریت بین المللی و مهم از کار برکنار می شوند دیگر نمی توان به این وزارت خانه چشم امید داشت ، بی تعارف . . .
-    دوستان محترم منتقد به تسخیر سفارت بریتانیا ، اولین کسی که در این ماجرا از جایگاه رهبری خرج کرد ، سردار رادان بودند و نه تحصن کنندگانی که منتظر بودند !ادامه مطلب

Share طبقه بندی: مقالات اختصاصی، 
برچسب ها: عرف دیپلماتیک، از آکادمی تا واقعیت، جنگ سرد، جاسوسان زبردست . نوشته گیدو کنوب . نشر البرز، اولگ آناتولیویچ گوردیوسکی، کلاوس فوکس، جورج بلیک، گونترگیوم، جان واکر، پتر فیشر، جاسوسی برای تمام فصول، زندگی من در سیا . نوشته دوان . آر کلاریج . انتشارات اطلاعات، تسخیر سفارت انگلیس،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 21 آذر 1390 توسط دیده بان
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : | :